H5P چیست؟ (و چرا آموزش الکترونیکی شما به آن نیاز دارد)

محتوای تعاملی هنگام تلفیق با آموزش الکترونیکی می تواند نقش اصلی در برتری آموزش مجازی داشته باشد. 

 

 

 

H5P چیست و به چه معناست؟

H5P ، مخفف Html-5-Package ، افزونه ای است که به تولید و اجرای محتوای تعاملی و فیلم تعاملی در LMS یا انواع دیگر آموزش الکترونیکی کمک می کند.
 
کل ایده پلتفرم H5P که توسط بیش از ۱۷۰۰۰ وب سایت مورد استفاده قرار گرفته است ایجاد و به اشتراک گذاری هر نوع محتوای html5 تا حد ممکن به صورت آسان و یکپارچه می باشد. آنچه شما نیاز دارید یک مرورگر وب به روز و یک LMS با افزونه (رایگان) H5P است.
برای متخصصان آموزش الکترونیکی که با CMS یا LMS کار می کنند ، H5P نوعی از ابزار است که درصورت عدم توجه به آن بهترین عملکرد را خواهد داشت . این افزونه به مانند یک قهرمان عمل می کند و محتوای یادگیری را غنی تر ، بی نقص تر و قابل اجراتر برای تلفن همراه می کند. 
برای آنکه بتوانید به کمک H5P فیلم های تعاملی ، سخنرانی ها ، بازی ها ، آزمونها ، نظرسنجی ها و غیره را به دانش آموزان ارائه دهید به احتمال زیاد در کار با آن (H5P) سر و کار خواهید داشت.
 

با یک نگاه سریع ، H5P عبارت است از: 

  • Open Source
  • رایگان
  • سازگار با html5
  • پاسخگو و قابل دسترس
 
آنچه ارزش H5P در مقابل وقت صرف شده شما را بالا می برد ، روشی است که به برنامه های آموزش الکترونیکی این امکان را می دهد تا از HTML5 بیشترین بهره را ببرند.
Html5 پنجمین نسخه از زبان HyperText Markup است (این کد یک کد عمومی واساس صفحات وب است.) HTML با ابزارهای دیگری مانند Flash و Silverlight رقابت می کند ، که همگی برای فعال کردن جلوه ها و چندرسانه ای ها در مرورگر شما طراحی شده اند. اساساً ، html5 دستورالعمل فنی محتوای تعاملی شماست.

نکته مهم در مورد داشتن محتوای تعاملی در مجموعه ابزارهای آموزش الکترونیکی این است که امکانات جدیدی را برای دانش آموزان و معلمان ایجاد می کند. برای دانش آموزانی که با سرعت از درس هایشان را می گذرند ، فیلم تعاملی به تکرار تجربه یادگیری زنده کمک می کند و احتمال خستگی را کاهش می دهد. برای دروس غیرخطی با استفاده از یادگیری خرد یا یادگیری تطبیقی ، محتوای تعاملی اغلب جنبه بنیادی می یابد و به دانش آموزان این فرصت را می دهد تا این تجربه را شخصی سازی کنند.

H5P برای مودل

مودل LMS

برای شروع ایجاد محتوای تعاملی Moodle LMS ، باید افزونه H5P را نصب کنید. به این ترتیب عمل می کنیم :
– به عنوان مدیر به سیستم Moodle LMS خود وارد شوید.
– به مدیریت سایت – افزونه ها بروید و سپس نصب افزونه ها را از فهرست افزونه ها انتخاب کنید.
– پس از نصب افزونه ، آماده ایجاد فعالیت های H5P هستید.
– به درس مربوطه بروید و افزودن فعالیت را انتخاب کنید.
 

 ادغام LMS 

H5P به راحتی در تعدادی از سیستم عامل های انتشار وب ، از جمله LMS مانند Moodle ادغام می شود. از آنجا که با حداقل کد مخصوص پلتفرم (و بیشتر Javascript) طراحی شده است ، قرار گرفتن در آن در هر کجا که مدنظرتان است نسبتاً آسان خواهد بود.

بدون شک وقتی که H5P در سیستم مدیریت یادگیری گنجانده شود در بهترین حالت خود خواهد بود. 

حتی بدون یک برنامه یا افزونه تخصصی ، H5P می تواند در هر پلتفرمی که از محتوای جاسازی شده پشتیبانی می کند ، ادغام شود. اما اگر از Moodle LMS (یا سایر LMS های پشتیبانی کننده از استاندارد LTI) استفاده می کنید ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که افزونه را فعال کرده و اشتراک گذاری را شروع کنید!

بازیسازی

هنگامی که با محتوای html5 کار می کنید ، می توانید اصول طراحی بازی ویدیویی را در یادگیری خود ایجاد کنید. H5P می تواند مکانیک بازی های ظریف را معرفی کند و در فعالیت ها به زبان آموزان کمک می کند تا مشارکت بیشتری در حل مسئله یا فعالیت های رقابتی داشته باشند.

فعالیت های تعاملی

ساخت پرسشنامه های بهتر ، آزمون ها و منابع سنگین اطلاعاتی با H5P آسان است.خشک ترین محتوای موجود را در اختیار داشته باشید (برای مثال یک فایل متنی طولانی). با فعال کردن گزینه ویرایش در Moodle LMS (پس از نصب افزونه H5P) ، می توانید تعامل را به سرعت به آن اضافه کنید.
به سادگی مناسب ترین نوع محتوا را انتخاب کنید ، مانند پر کردن جای خالی ، که دانش آموزان کلمات گمشده در متن را کامل می کنند. یا مقاله ، که معلمان می توانند با تعریف مجموعه ای از کلمات کلیدی که پاسخ های فردی را در پی و فوراً بازخورد خواهید گرفت.. تنظیمات را برای کار با دانش آموزان خود تنظیم کنید ، محتوای خود را وارد یا بارگذاری کنید ، همه چیز آماده است!

دسترسی

تیم مرکزی H5P به کمک دانشگاه ها در تلاش بوده است تا ویژگی های دسترسی ابزار خود را بهبود بخشد. به عنوان جنبه اصلی H5P ، همه مطالب دارای گزینه های مجوز هستند که امکان بارگیری ، اشتراک گذاری و جاسازی را فراهم می کند. مزایای دسترسی عبارتند از:
– برای افراد با دانش فنی بیشتر، می توانند کد درون خطی خود را به محتوای H5P اضافه کنند (برای کسانی که از H5P برای آموزش برنامه نویسی استفاده می کنند بسیار مناسب است).
– H5P قابلیت پشتیبانی از بیش از پانزده زبان را دارد.
– محتوا در همه مرورگرهای سازگار و قابل اشتراک است.

آنچه مطالعات نشان می دهد

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ در مجله Higher Education بررسی کرد که چگونه آموزش الکترونیکی تعاملی در یک دوره سنتی مبتنی بر کلاس بر آموزش ، یادگیری و ایجاد تنوع دانش آموزان تأثیر می گذارد.

این مطالعه نشان داد که فعالیت های یادگیری تعاملی بیشتر (به عنوان مثال آزمون های چند گزینه ای و سوالات نموداری)، در بهبود عملکرد دانش آموزان موثرتر است.

در یک بررسی در سال ۲۰۱۵ توسط دانشگاه شمال تگزاس در مورد اینکه چگونه بازیسازی بر روی تعامل و انگیزه تأثیر می گذارد ، مشخص شد که طراحی محتوای موثر نیاز به درک عمیق از مکانیک بازی دارد. با این حال ، بازیسازی به دانش آموزان اجازه می دهد تا یک هویت یادگیرنده قوی پیدا کنند ، با دیگران همکاری ورقابت کنند و برای پیشرفت خود شناخت کسب کنند.

 

 

محتوای تعاملی و تعامل

فراتر از مطالعات ، موارد متعددی از سراسر دنیا وجود دارد که نشان می دهد چگونه محتوای تعاملی می تواند تعامل را تقویت کند. 
متخصصان آموزش الکترونیکی که محتوای H5P را ایجاد می کنند ، ممکن است از بررسی نحوه برخورد تعامل با بازاریابان و تبلیغ کنندگان بهره مند شوند. طبق گفته کیت بندز از مجله فوربس و شرکت بازاریابی فناوری Float Hybrid ، بهترین تولید محتوای تعاملی از یک ساختار پنج مرحله ای پیروی می کند:
 
۱- خواسته کاربران را دریابید تا بهترین جایگذاری محتوا را پیدا کنید.
۲- برای کمک به ساختن آزمونهای تعاملی، پروفایل هایی از کاربران خود ایجاد کنید.
۳- یک توضیح کامل و واضح برای فعالیت داشته باشید.
۴- اطلاعات کاربران را دریافت کنید. در هر نقطه از یک تجربه تعاملی ، شما در حال یادگیری چیزی در مورد مشتری هستید.
۵- پیگیری،محتوای تعاملی را پایان کار کاربران قرار ندهید.

3 دیدگاه دربارهٔ «H5P چیست؟ (و چرا آموزش الکترونیکی شما به آن نیاز دارد)»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس : سعادت آباد- بلوار -خیابان – کوچه – پلاک – شرکت

تلفن تماس : ۰۹۰۳۷۱۵۸۹۹۸

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به درس افزار می باشد.

ظرفیت کارگاه تکیمل شده است.​

کاربر گرامی 

متاسفانه ظرفیت کارگاه آموزشی ساخت محتوای تعاملی تکمیل شده است. با مشخص شدن تاریخ برگزاری کارگاه آموزشی آینده، این موضوع از طریق پیامک به شما اطلاع داده خواهد شد.

با احترام

ثبت نام شما با موفقیت انجام شد

کاربر گرامی

بدینوسیله به اطلاع می رساند ثبت نام شما در کارگاه آموزشی ساخت محتوای تعاملی با موفقیت انجام شد.

این کارگاه در روز سه شنبه مورخ 25 شهریور ماه راس ساعت 16 به صورت مجازی در سامانه درس افزار به آدرس lms.darsafzar.ir برگزار می گردد. نام کاربری و رمز عبور صادر شده، مجوز حضور شما در کارگاه خواهد بود. به امید دیدار شما

نام کاربری : پست الکترونیک یا نام کابری وارد شده

رمز عبور : شماره تلفن شما می باشد

با احترام، مدیریت سامانه درس افزار