در این مقاله به سوال H5P چیست پرداخته‌ایم. محتوای تعاملی هنگام تلفیق با آموزش الکترونیکی می‌تواند نقش اصلی در برتری آموزش مجازی داشته باشد. شناخت H5P در حل بسیاری از مسائل و مشکلات در حوزه آموزش مجازی کمک شایانی خواهد کرد.

h5p چیست؟ به سادگی با h5p آشنا شوید.

H5P چیست و به چه معناست؟

H5P ، مخفف Html-5-Package ، افزونه ای است که به تولید و اجرای محتوای تعاملی و فیلم تعاملی در LMS یا انواع دیگر آموزش الکترونیکی کمک می‌کند. کل ایده پلتفرم H5P که توسط بیش از ۱۷۰۰۰ وب سایت مورد استفاده قرار گرفته است ایجاد و به اشتراک گذاری هر نوع محتوای html5 تا حد ممکن به صورت آسان و یکپارچه است.

آنچه شما نیاز دارید یک مرورگر وب به روز و یک LMS با افزونه (رایگان) H5P است. برای متخصصان آموزش الکترونیکی که با CMS یا LMS کار می کنند ، H5P نوعی از ابزار است که درصورت عدم توجه به آن بهترین عملکرد را خواهد داشت. این افزونه به مانند یک قهرمان عمل می کند و محتوای یادگیری را غنی تر ، بی نقص تر و قابل اجراتر برای تلفن همراه می کند.

برای آنکه بتوانید به کمک H5P فیلم های تعاملی ، سخنرانی ها ، بازی ها ، آزمونها ، نظرسنجی ها و غیره را به دانش آموزان ارائه دهید به احتمال زیاد در کار با آن (H5P) سر و کار خواهید داشت.  

با یک نگاه سریع ، H5P عبارت است از: 

  آنچه ارزش H5P در مقابل وقت صرف شده شما را بالا می برد ، روشی است که به برنامه های آموزش الکترونیکی این امکان را می دهد تا از HTML5 بیشترین بهره را ببرند. Html5 پنجمین نسخه از زبان HyperText Markup است (این کد یک کد عمومی واساس صفحات وب است.) HTML با ابزارهای دیگری مانند Flash و Silverlight رقابت می کند ، که همگی برای فعال کردن جلوه ها و چندرسانه ای ها در مرورگر شما طراحی شده اند. اساساً ، html5 دستورالعمل فنی محتوای تعاملی شماست.

h5p به صورت اینفوگرافی
شناخت h5p در تولید محتوا بهینه برای آموزش بسیار مثمر ثمر و مهم است.

نکته مهم در مورد داشتن محتوای تعاملی در مجموعه ابزارهای آموزش الکترونیکی این است که امکانات جدیدی را برای دانش آموزان و معلمان ایجاد می‌کند. برای دانش آموزانی که با سرعت از درس‌هایشان را می گذرند، فیلم تعاملی به تکرار تجربه یادگیری زنده کمک می کند و احتمال خستگی را کاهش می دهد.

برای دروس غیرخطی با استفاده از یادگیری خرد یا یادگیری تطبیقی ، محتوای تعاملی اغلب جنبه بنیادی می یابد و به دانش آموزان این فرصت را می دهد تا این تجربه را شخصی سازی کنند.

H5P برای مودل

مودل LMS

برای شروع ایجاد محتوای تعاملی Moodle LMS ، باید افزونه H5P را نصب کنید. به این ترتیب عمل می کنیم : – به عنوان مدیر به سیستم Moodle LMS خود وارد شوید. – به مدیریت سایت – افزونه ها بروید و سپس نصب افزونه ها را از فهرست افزونه ها انتخاب کنید. – پس از نصب افزونه ، آماده ایجاد فعالیت های H5P هستید.
– به درس مربوطه بروید و افزودن فعالیت را انتخاب کنید.  

 ادغام LMS 

H5P به راحتی در تعدادی از سیستم عامل های انتشار وب ، از جمله LMS مانند Moodle ادغام می شود. از آنجا که با حداقل کد مخصوص پلتفرم (و بیشتر Javascript) طراحی شده است ، قرار گرفتن در آن در هر کجا که مدنظرتان است نسبتاً آسان خواهد بود.

بدون شک وقتی که H5P در سیستم مدیریت یادگیری گنجانده شود در بهترین حالت خود خواهد بود. 

حتی بدون یک برنامه یا افزونه تخصصی ، H5P می تواند در هر پلتفرمی که از محتوای جاسازی شده پشتیبانی می کند ، ادغام شود. اما اگر از Moodle LMS (یا سایر LMS های پشتیبانی کننده از استاندارد LTI) استفاده می کنید ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که افزونه را فعال کرده و اشتراک گذاری را شروع کنید!

بازی سازی در محتوای تعاملی

هنگامی که با محتوای html5 کار می کنید، می توانید اصول طراحی بازی ویدیویی را در یادگیری خود ایجاد کنید. H5P می تواند مکانیک بازی های ظریف را معرفی کند و در فعالیت ها به زبان آموزان کمک می کند تا مشارکت بیشتری در حل مسئله یا فعالیت های رقابتی داشته باشند.

فعالیت های تعاملی (H5P Activities)

ساخت پرسشنامه های بهتر ، آزمون ها و منابع سنگین اطلاعاتی با H5P آسان است.خشک ترین محتوای موجود را در اختیار داشته باشید (برای مثال یک فایل متنی طولانی). با فعال کردن گزینه ویرایش در Moodle LMS (پس از نصب افزونه H5P)، می توانید تعامل را به سرعت به آن اضافه کنید. به سادگی مناسب ترین نوع محتوا را انتخاب کنید، مانند پر کردن جای خالی، که دانش آموزان کلمات گمشده در متن را کامل می کنند.

یا مقاله که معلمان می توانند با تعریف مجموعه ای از کلمات کلیدی که پاسخ های فردی را در پی و فوراً بازخورد خواهید گرفت. تنظیمات را برای کار با دانش آموزان خود تنظیم کنید، محتوای خود را وارد یا بارگذاری کنید، همه چیز آماده است!

دسترسی H5P

تیم مرکزی H5P به کمک دانشگاه ها در تلاش بوده است تا ویژگی های دسترسی ابزار خود را بهبود بخشد. به عنوان جنبه اصلی H5P ، همه مطالب دارای گزینه های مجوز هستند که امکان بارگیری ، اشتراک گذاری و جاسازی را فراهم می کند.

مزایای دسترسی عبارتند از:

آنچه مطالعات نشان می دهد

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ در مجله Higher Education بررسی کرد که چگونه آموزش الکترونیکی تعاملی در یک دوره سنتی مبتنی بر کلاس بر آموزش ، یادگیری و ایجاد تنوع دانش آموزان تأثیر می گذارد.

این مطالعه نشان داد که فعالیت های یادگیری تعاملی بیشتر (به عنوان مثال آزمون های چند گزینه ای و سوالات نموداری)، در بهبود عملکرد دانش آموزان موثرتر است.

در یک بررسی در سال ۲۰۱۵ توسط دانشگاه شمال تگزاس در مورد اینکه چگونه بازیسازی بر روی تعامل و انگیزه تأثیر می گذارد، مشخص شد که طراحی محتوای موثر نیاز به درک عمیق از مکانیک بازی دارد. با این حال ، بازیسازی به دانش آموزان اجازه می دهد تا یک هویت یادگیرنده قوی پیدا کنند ، با دیگران همکاری ورقابت کنند و برای پیشرفت خود شناخت کسب کنند.

تأثیر h5p در زندگی روزمره و اطراف ما چقدر است؟
تأثیر h5p در زندگی روزمره و اطراف ما چقدر است؟

 

 

محتوای تعاملی (H5P) و تعامل

فراتر از مطالعات، موارد متعددی از سراسر دنیا وجود دارد که نشان می دهد چگونه محتوای تعاملی می تواند تعامل را تقویت کند.  متخصصان آموزش الکترونیکی که محتوای H5P را ایجاد می کنند ، ممکن است از بررسی نحوه برخورد تعامل با بازاریابان و تبلیغ کنندگان بهره مند شوند.

طبق گفته کیت بندز از مجله فوربس و شرکت بازاریابی فناوری Float Hybrid ، بهترین تولید محتوای تعاملی از یک ساختار پنج مرحله ای پیروی می کند:

  1. خواسته کاربران را دریابید تا بهترین جایگذاری محتوا را پیدا کنید.
  2. برای کمک به ساختن آزمونهای تعاملی، پروفایل هایی از کاربران خود ایجاد کنید.
  3. یک توضیح کامل و واضح برای فعالیت داشته باشید.
  4. اطلاعات کاربران را دریافت کنید. در هر نقطه از یک تجربه تعاملی ، شما در حال یادگیری چیزی در مورد مشتری هستید.
  5. پیگیری،محتوای تعاملی را پایان کار کاربران قرار ندهید.

همانطور که در ابتدای این مقاله گفتیم، به پاسخ دادن به سوال h5p چیست پرداختیم و حتی الامکان به بیان ساده و شیوا آن را توضیح دادیم. اگر بعد از مطالعه این مقاله سوالی برای شما باقی ماند، لطفاً آن را در کامنت ها و یا از طریق صفحه تماس با ما، با کارشناسان مجموعه درس افزار مطرح کنید.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

خیابان شهید کلاهدوز ( دولت) – نرسیده به شریعتی – روبروی کلانتری ۱۲۴ قلهک – پلاک ۵۱۸ – واحد A۱

مجموعه درس افزار از سال ١٣٩٠ توسط مجموعه ای از نخبگان دغدغه مند در حوزه آموزش و پرورش کشور شکل گرفت. این مجموعه طی سال ها فعالیت اقدام به شناخت فرآیندهای مختلف در سطوح های اداری، اجرایی و مالی و همچنین آموزشی مدارس و مجتمع های آموزشی نموده و توانسته است تا بر این اساس راه حل هایی را در همه این زمینه ها در قالب سامانه مدیریت یکپارچه مدارس در اختیار قرار دهد.

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به شرکت درس افزار می باشد.

برای ورود به سمینار محتوای تعاملی ، کلیک نمائید